Owtec OWL-LCS360ARGBL-WH Water Cooled CPU Cooler with Full Color LCD, 4.7 inches (120 mm) x 3 Connected ARGB Fan
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
OWL-LCS360ARGBL-WH Full Color LCD Built-in LED Head, 4.7 inches (120 mm) x 3 LEDs Water Cooling CPU Cooler Water cooling CPU cooler perfect for all white gaming PCs. Water cooling head with full-color IPS LCD Compatible with dedicated software. Connected daisy chain compatible fan for clean wiring Infinity mirror design in the center of the fan. Copper base plate with excellent heat conductivity Large aluminum radiator 14.2 inches (360 mm) Adorable RGB controller included. Japanese instruction manual included. Safe 3 year warranty Product Specifications Input Voltage / Current: Water cooling head: DC 12 V / 0.35 A (rated) Fan: DC 12 V / 0.33 A (rated) Material: Water Cooling Head Base Plate: Copper Radiator: Aluminum Rotational Speed: Pump: 2500 ± 250 rpm Fan: 900 ± 200 ~ 1800 ± 200 rpm Maximum Air Flow: 76.67 CFM Maximum Static Pressure: 0.07 in H2O Noise Level: Pump: ≦ 30 dBA Fan: 35.4 dBA (max) Bearing: Fluid bearings Lifespan: 30,000 hours Connector: Pump: 3 pin Fan: 4 pin (PWM control) LED Type: Water cooling head: Adorable RGB Fan: Adorable RGB LED Input Voltage / Current: Fan: DC 5 V / 0.28 A (Rated) LED Connector: Water cooling head: 3 pin Fan: 3 pin LCD drive system: IPS LCD Resolution: 480 x 480 dpi LCD brightness: 500 nits LCD Refresh Rate: 60 Hz LCD Color Depth: 24 bit Tube Length: Approx. 15.0 inches (380 mm). Tube diameter: Φ 0.4 inches (11.7 mm) Supported CPU Socket: Intel CPU: LGA1366 / 115x / 1200 / 1700 / 2011 AMD CPU: AM4 / AM5 Size(body): Water cooling head: Approx. 2.9 x 3.4 x 2.0 inches (73.6 x 87.5 x 51 mm). Radiator: Approx. 4.7 x 15.6 x 1.1 inches (120 x 397 x 27 mm). Fan: Approx. 4.7 x 4.7 x 1.0 inches (120 x 120 x 25 mm). Weight (main unit): Approx. 5.6 lbs (1,650 g). Accessories: 1 x Intel Backplate 1 x Bracket for Intel 1 x Bracket for AMD 2 x fixed screws for AMD 4 x Nuts 4 x Standoffs for Intel 1366/115x/1200/1700 4 x Standoffs for Intel LGA2011 12 x Radiator Screw 1 x Thermal Grease 1 x Spatula 3 x Fan (installed) Fan mounting screws (installed) x 12 Fan Branch Cable (installed) x 1 1 x ARGB Controller Instruction manual (English language not guaranteed) x 1. Warranty: 3 years
  • Water cooling CPU cooler perfect for all-white gaming PCs: The CPU cooler is perfect for highlighting the glamorous light with attention to the details of the main unit. Effectively heat the CPU generated during PC games and video editing while coloring the interior of your PC. Water cooling head with full color IPS LCD system: The 2.0 inches (52 mm) diameter high resolution display (LCD) on the water cooling head can also display real-time CPU temperature and fan rotations, but you can also display images and videos of your choice
  • ALUMINUM 360MM LARGE RADIATOR: High-density S-type heat dissipation fins increase surface area and provide efficient heat dissipation. ADRESABLE RGB CONTROLLER: It comes with a 3-pin adjustable RGB controller that allows you to operate the lighting by itself